اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

ابزار URL Inspection در گوگل سرچ کنسول

در این بخش از مجله سایت ابزار قدرتمند URL Inspection Tool که جزیی از گوگل سرچ کنسول است را خدمت شما عزیزان معرفی خواهم کرد.

این ابزار اطلاعاتی را در مورد صفحه‌ی مورد نظر شما که توسط گوگل ایندکس شده به شما خواهد داد. این اطلاعات شامل خطاهای AMP یا همان Accelerated Mobile Page ، خطاهای ساختاری و مشکلات ایندکس صفحات سایت شما خواهد بود.

برای استفاده از این ابزار و مشاهده وضعیت یک صفحه از سایت شما، پس از کلیک بر روی URL Inspection Tool، آدرس مورد نظر را در صفحه سمت راست وارد کنید و صبر کنید تا گوگل اطلاعات ایندکس شده از آن صفحه را به شما نشان دهد.

حتما در نظر داشته باشید صفحه مورد نظر حتما باید جزیی از سایتی باشد که شما ثبت کرده‌اید.

نکات مهم:

دقت داشته باشید که نتایج ابزار URL Inspection Tool زنده نیست و بر اساس آخرین تغییراتی است که توسط گوگل ایندکس شده است. اطلاعاتی که این ابزار نشان می‌دهد توسط گوگل برای ارزیابی نتایج جستجو به کار می‌رود.

ممکن است صفحه مورد نظر تغییر کرده باشد یا در حال حاضر در دسترس نباشد زیرا گوگل آخرین تغییرات را ذخیره و ایندکس کرده و هنوز مجددا صفحه مورد نظر شما را ایندکس نکرده است.

اگر تمایل دارید نسخه فعلی صفحه مورد نظر شما توسط گوگل بررسی شود از ایزار تست به صورت زنده استفاده کنید که در بالای همان صفحه سمت راست قرار دارد.

تاریخ آخرین crawl گوگل در قسمت coverage وجود دارد. این تاریخ به شما نشان می‌دهد این اطلاعات در چه زمانی توسط گوگل ایندکس شده است. البته در صورتی که ایندکس شدن این صفحات به درستی انجام شده باشد.

Last crawl

مهم است بدانید اگر صفحه مورد نظر شما در این سامانه ثبت شده باشد لزوما به این معنی نیست که در نتایج گوگل هم ظاهر شود. نشان داده شدن در نتایج گوگل مستلزم آن است که صفحه و اطلاعات ساختاری آن مطابق با دستورالعمل های کیفیت و امنیت گوگل باشد.

همچنین در نظر داشته باشید این ابزار اقدامات دستی، حذف محتوا یا مسدود شدن موقتی URLها را انجام نمی‌دهد.

برای اینکه ببینید آدرس سایت شما در نتایج گوگل وجود دارد یا خیر، آدرس را مستقیم در گوگل سرچ کنید. اگر در نتیجه جستجو سایت خود را ندیدید اما در ابزار گوگل سرچ کنسول اعلام شده بود که سایت شما ایندکس شده، باید سایت را دوباره به گوگل اعلام کنید که در این مقاله نمی‌گنجد.

نتایج نمایش داده شده در ابزار URL Inspection شامل سه قسمت است:

PRESENCE ON GOOGLE

این قسمت توضیح می دهد که آیا آدرس در نتایج جستجوی Google ظاهر می شود یا خیر. اتفاقات زیر محتمل است:

URL is on Google

به این معنی است که آدرس سایت توسط گوگل ایندکس شده و در نتایج گوگل ظاهر خواهد شد و هیچ مشکلی در صفحه پیدا نشد. در این مرحله نیازی به انجام کاری نیست. می‌توانید اطلاعات گوگل از سایت را در سایر قسمتهای این بخش مرور کنید.

URL is on Google, but has issues

این به این معناست که صفحه مورد نظر شما توسط گوگل ایندکس شده و می‌تواند در نتایج گوگل ظاهر شود اما مشکلی وجود دارد که مانع از این کار می‌شود.

این اتفاق می‌تواند در اثر بروز مشکل در ظاهر شدن صفحات AMP یا ساختار نادرست صفحه باشد. سعی کنید مشکل ارائه شده توسط گوگل را بررسی کنید و آن را برطرف کنید.

URL is not on Google: Indexing errors

وجود این خطا در ابزار URL INSPECTION بدین معناست که یک مشکل اساسی در صفحه وجود دارد که مانع از ایندکس شدن صفحه توسط گوگل می‌شود که در نهایت باعث خواهد شد صفحه مورد نظر در نتایج گوگل ظاهر نشود.

برای رفع این مشکل باید قسمت Coverage را مطالعه کرده و علت این مشکل را برطرف کنید.( این بحث را باید در مقاله‌ای جدا خدمت دوستان یادآور شوم، امیدوارم بتوانم زودتر این صفحه را ارائه کنم تا دوستان استفاده ببرند.)

URL is not on Google

زمانی که آدرس صفحه مورد نظر در ایندکس گوگل وجود ندارد این مورد برای شما نمایش داده می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که صفحه مورد نظر رمز دارد یا به عبارتی در نمایش عموم نیست. برای رفع این مشکل باید قسمت Coverage را مطالعه کرده و علت این مشکل را برطرف کنید.

URL is an alt version

به این معنی است که URL بر روی صفحه جایگزین آن صفحه ست شده است.

 

INDEX COVERAGE

این بخش شرایط ایندکس صفحه مورد نظر و جزئیات آن را نمایش می دهد. شرایط زیر محتمل است:

Index coverage status

در این بخش اطلاعات بیشتری در مورد برچسب گوگل برای شما نمایش داده می‌شود. در این قسمت توضیح داده می‌شود که چرا سایت شما در گوگل وجود دارد یا وجود ندارد. ثبت موفق، هشدار یا خرابی را نشان می‌دهد.

Sitemaps

نقشه سایت شما در این قسمت قرار خواهد گرفت. این آدرس شامل همان آدرسی است که شما در گوگل ثبت کردید یا در فایل robots.txt ثبت شده است.

Referring page

قسمتی است که گوگل تمام بخش‌های سایت مورد نظر شما را با آن کشف می‌کند.

قسمت Referring page ممکن است همان آدرس اصلی سایت باشد یا یک صفحه پدربزرگ یا پدربزرگ پدربزرگ آن صفحه باشد. به عبارت ساده‌تر شما می‌توانید صفحه اصلی را در اینجا داشته باشید یا صفحه‌ای بالاتر را لینک دهید تا گوگل خودش صفحات پایینی را سرچ و ایندکس کند.

اگر این بخش مقداری نداشته باشد به این معنی نیست که این صفحه وجود ندارد بلکه شاید در این مقطع اطلاعاتی وجود نداشته باشد.

اگر پیغام “URL might be known from other sources that are currently not reported” را مشاهده کردید به این معنی است که گوگل این URL را از طریق بعضی ابزارها غیر از یک نقشه سایت یا صفحه ارجاع پیدا کرده، اما اطلاعات ارجاع شده در حال حاضر برای این ابزار در دسترس نیست.

Last crawl

شما در این بخش خواهید دید که صفحه مورد نظر شما در چه زمانی توسط گوگل پردازش و بررسی شده است. تمام اطلاعات نمایش داده شده در این بخش مربوط به آخرین خزش (crawled) گوگل است.

?Crawl allowed

در این قسمت خواهید دید که صفحه مورد نظر شما برای ربات گوگل مسدود است یا خیر، اگر شما قصد ندارید که ربات گوگل را مسدود کنید باید فایل robots.txt را حذف کنید.

Page fetch

خواسته با ناخواسته گوگل باید اطلاعات سایت شما را از سرور شما دریافت کند. اگر شما خزش گوگل را محدود کرده باشید در این بخش کلمه failure را مشاهده خواهید کرد.

اگر خزش گوگل را محدود نکرده باشید و همچنان fail را مشاهده می‌کنید می‌تواند علل مختلفی داشته باشد (که در مقاله‌ی کاملی دلایل آن را توضیح خواهم داد). اگر خزش گوگل را مجاز کرده باشید به این معنی است که شما به گوگل اجازه داده‌اید به اطلاعات صفحه شما دسترسی داشته باشد.

?Indexing allowed

اگر خواسته با ناخواسته دسترسی ربات گوگل به صفحات خودتان را مسدود کرده باشید یا ایندکس گوگل را محدود کرده باشید دلیل آن توضیح داده شده است و آدرس مورد نظر در نتایج گوگل ظاهر نخواهد شد.

اگر صفحه مورد نظر شما توسط فایل robots.txt ممنوع شده باشد اما “Indexing allowed” گزینه “Yes” را نمایش دهد، احتمالا گوگل نمی‌تواند دستور ممنوعیت ایندکس را ببیند و به آن عمل کند، در این صورت صفحه مورد نظر شما در نتایج گوگل ظاهر خواهد شد.

 

ENHANCEMENTS

این بخش در ابزار URL INSPECTION هرگونه پیشرفت در جستجو را که توسط Google در URL شما اتفاق می‌افتد را نشان می دهد. اگر سایت شما توسط گوگل ایندکس نشده باشد یا پیشرفتی در میزان جستجو اتفاق نیفتاده باشد این قسمت خالی خواهد بود.

این ابزار هنوز هم تمام پیشرفت های ممکن را نشان نمی دهد. در این بخش پیشرفت های پشتیبانی شده توسط این ابزار توضیح داده خواهد شد:

Mobile Usability

در این بخش گوگل برای شما مشخص می‌کند که سایت شما به راحتی در دستگاه موبایل قابل استفاده هست یا خیر

موارد زیر ممکن است:

Page is not mobile friendly

سایت یا صفحه مورد نظر شما در دستگاه موبایل به خوبی اجرا نمی‌شود. به عبارتی دوستدار موبایل نیست.

Page is mobile friendly

سایت یا صفحه مورد نظر شما در دستگاه موبایل به خوبی اجرا می‌شود. به عبارتی دوستدار موبایل است.

No data available

به دلایلی گوگل نمی‌تواند صفحه یا سایت مورد نظر شما را از نظر اجرای صحیح در موبایل تست کند. صبر کنید و دوباره تست کنید.

دلایل این اتفاق را در مقاله‌ای جداگانه توضیح خواهم داد.

برای مشاهده اینکه چه صفحاتی در سایت شما تاثیر باعث بروز مشکل شده‌اند، مشکل نشان داده شده توسط گوگل را انتخاب کنید، سپس بر روی Open Report کلیک کنید.

AMP

اگر سایتی که در گوگل سرچ کنسول وارد کرده‌اید با ورژن موبایل لینک بود شما می توانید در این مورد اطلاعاتی را ببینید، به این صورت که ردیف مورد نظر را انتخاب کنید، سپس گزارش را برگزینید.

می‌توان از این اطلاعات برای رفع مشکلات صفحات سازگار با موبایل استفاده کرد.

علاوه بر خطاهای استاندارد AMP، شما می‌توانید خطاهای AMP مربوط به گوگل را هم مشاهده کنید.

در ادامه و به زودی در مقاله‌ای دیگر قسمتی دیگری از ابزار URL INSPECTION به نام Inspect a live URL را به شکل کامل توضیح خواهم داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *